Description

Ohaus Defender 2000 Platform Scales
Light industrial platform scales suitable for most general purpose applications. Constructed from durable painted mild steel tube with stainless steel pan, connected to dual power scale indicator with high-intensity red LED display, the Ohaus Defender 2000 platform is available in weight capacities up to 150kg with configurable increments down to 2 grams available. One of our most popular scales, the Ohaus Defender 2000 has proven its reliability over time. For improved readability, we can calibrate and dispatch the Defender 2000 in high resolution mode.
Why buy your Ohaus Defender 2000 from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Ohaus Defender 2000 platform scales to ensure it operates within Ohaus specifications. In the unlikely event that the scale is damaged in freight, The Scale Shop will arrange for the return and replacement of the damaged scale at our cost.
| Capacity: | Available in capacities up to 150kg |
| Resolution: | Available in resolutions down to 2g |
| Platform Size: | Available in platform sizes up to 500mm x 400mm (as listed in model table below) |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample size), accumulation |
| Weight Units: | Kilogram, gram, pound |
| Display Type: | 20mm red LED weight display |
| Construction: | Indicator: ABS plastic - Platform: painted mild steel tube frame with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
| Model | Scale Capacity | Resolution | Hi-Resolution | Platform Size |
| Ohaus D24PE30FR | 30kg | 5g | 2g | 355mm x 300mm |
| Ohaus D24PE60FR | 60kg | 510g | 5g | 355mm x 300mm |
| Ohaus D24PE60FL | 60kg | 10g | 5g | 500mm x 400mm |
| Ohaus D24PE150FL | 150kg | 20g | 10g | 500mm x 400mm |
