Description

A&D HC-i Counting Scales
A&D HC-i solves the counting needs of industry in a simple, affordable design, backed with an A&D 1-year warranty. An advantage of A&D HC-i counting scale is its intuitive auto-optimsation correction software, which auto-corrects for minor variances in unit piece weight, ensuring total counts are accurate. In continuation of the HC-i making life easier, the scale display can be detached for improved reading, making it an ideal choice for both counting and packaging parts and stock.
Features include:
- Internal counting resolution from 1:600,000
- Three panel LCD shows weight, piece weight, count
- Detachable display accommodates large items
- Optimisation software corrects minor variances
- Numeric keyboard for random sample size entry
- 99 item ID memory function with easy recall
- Comparator function against set count or weight
- Spirit level bubble with adjustable levelling feet
- Internal rechargeable battery for portable use
Why buy A&D HC-i Counting Scales from The Scale Shop?
Whilst price is an important consideration, the core reasons for purchasing a counting scale is for accurate counting, not close enough is good enough. As a specialist scales supplier The Scale Shop will calibrate and test your A&D HCi prior to dispatch to ensure the scale operates within A&D's stringent manufacturer specifications. Calibration reports are available at no additional cost.
| A&D HC-i Counting Scale Specifications | |
| Capacity: | Available in weight capacities up to 30kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.5g |
| Resolution: | Internal count resolution from 1:600,000 |
| Piece Weight: | Capable of detecting piece weights down to 0.005g (as listed in model table below) |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 300mm x 210mm stainless steel pan |
| Display: | Three panel LCD displays weight, piece weight, total count |
| Keyboard: | Splash resistant keyboard with numeric data entry |
| Modes: | Weighing, counting |
| Units: | Kilogram, pound |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year A&D Australasia warranty |
| Options (POA): | RS232 interface |
2 Reviews
-
amazing did what we wanted
great service fast and so easy
-
Counting scale - Get what you pay for
Purchased our first A&D 6kg counting scale 6 years ago, we work it hard every day and it is still going strong on the same battery. We expanded the business this year so purchased a second one. Very high quality scale, get what you pay for.
