Description

A&D HR-250AZ Analytical Balance
Innovative 0.1mg analytical balance suitable for most weighing applications ranging from university laboratory weighing to formula and recipe scales. Standout feature of the A&D HR-250AZ is its white on black reverse LCD display, which makes it one of the easiest analytical balances to read from almost any angle and distance. The simple design of the A&D HR250AZ incorporates proven A&D hybrid sensor technology to deliver accurate weights in just 2 seconds. Supplied with 5-year A&D Australasia warranty for added peace of mind.
Features include:
- One touch automatic internal calibration
- High contrast white on black reverse LCD
- Compact design occupies minimal space
- Rotary sliding doors on draft shield
- Draft shield can be easily removed
- RS232 interface connectivity
- User-selectable environment settings
- Up front spirit level bubble
- Adjustable skid resistant levelling feet
- Integrated weigh below hook
- 5-year A&D Australasia warranty
Why buy A&D HR-250AZ from The Scale Shop?
Whilst price is an important consideration, reliance upon factory calibration is full of uncertainties. Our price includes professional calibration of the balance prior to dispatch using NMI Verified Class E2 masses. The Scale Shop includes a free Class E2 100g stainless steel calibration weight for regular in-house calibration checks.
| A&D HR-250AZ Specifications | |
| Capacity: | 252g |
| Readability: | 0.1mg |
| Repeatability: | ±0.1mg (0 to 200g) ±0.2mg (200g to 252g) |
| Linearity: | ±0.3mg |
| Calibration: | Internal calibration |
| Stabilisation: | 2 second stabilisation time |
| Pan Size: | 90mm diameter stainless steel pan |
| Display: | High contrast white on back reverse LCD |
| Keyboard: | Splash resistant keyboard with mechanical switches |
| Draft Shield: | Anti-static polycarbonate draft shield with dual rotary doors |
| Modes: | Weighing, counting, percentage |
| Units: | Milligram, gram, ounce, penny weight, grain, troy ounce, carat |
| Connectivity: | RS232 interface with GLP/GMP/GCP/ISO data output |
| Construction: | Metal base housing with ABS upper housing |
| Power Supply: | AC adaptor (included) |
| Warranty: | 5-year A&D Australasia warranty |
