Description

Adam Equipment Aqua ABW IP67 Waterproof Scales
Designed for weighing applications in wet or dusty environment, the Adam Equipment Aqua range of accurate scales deliver on all fronts. From its compact light weight design, to its high intensity front and rear red LED scale display, which is visible from both sides of the bench, the Adam Aqua ABW IP67 waterproof scale would be a welcome addition to most commercial food kitchens. Fast becoming the catering scales of choice the Adam Equipment ABW wash down scale is supplied with a 3-year warranty.
Features include:
- IP67 rated for protection against water and dirt
- Front and rear high intensity LED weight display
- Colour-coded keyboard simplifies operation
- Programmable check weighing LED's for target weighing
- 80-hour internal rechargeable SLA battery
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
Why buy Adam Equipment ABW from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Adam Equipment ABW weigh scale to ensure it operates within Adam Equipment specifications. In the event that the scale is damaged in freight, The Scale Shop will arrange for the return and replacement of the damaged scale at our cost.
| Adam Equipment ABW Specifications | |
| Capacity: | Available in capacities up to 32kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.5g |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 245mm x 180mm stainless steel pan |
| Display: | Front: 20mm high intensity red LED. Rear: 15mm high intensity red LED |
| Keyboard: | IP67 rated colour-coded keyboard |
| Modes: | Weighing, percentage, check weighing, counting |
| Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), 80-hour internal rechargeable SLA battery (included) |
| Warranty: | 3-year Adam Equipment Warranty |
| Options (POA): |
|
