Description

Adam Equipment CCT Counting Scales
Incorporating its super bright three-panel display, Adam Equipment CCT counting scales deliver on all fronts. Suitable scales for counting most small parts, nuts, bolts and screws, the inclusion of a numeric keyboard allows for simple entry of random sample size over having to count out fixed sample size to start the counting process. Constructed from industrial grade ABS with large stainless steel pan, the Adam Equipment CCT is suitable for most applications. Adam Equipment is fast becoming the go to brand in Australia for feature packed scales at best prices.
Features include:
- 1:1,600,000 internal counting resolution
- Three panel LCD shows weight, piece weight, count
- Numeric keyboard for random sample size entry
- Color coded keys for fast recognition of buttons
- Software refines piece weight as more pieces added
- 140 item ID library with piece weight recall function
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
- Internal rechargeable battery for portable counting
- RS232 interface for connectivity to external devices
Why buy Adam Equipment CCT Counting Scales from The Scale Shop?
Did you know that due to the effect of gravity, scales calibrated in Melbourne will not weigh the same in Brisbane. As part of our calibration and compliance testing process, we set the Adam Equipment CCT internal gravity settings for your location to ensure that the scale weighs correct at your location. In the event your scale arrives damaged, we will replace the damaged scale with a brand new scale at no cost to you.
| Adam Equipment CCT Counting Scale Specifications | |
| Capacity: | Available in weight capacities up to 48kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.1g |
| Resolution: | 1:1,600,000 internal count resolution |
| Piece Weight: | Capable of detecting piece weights down to 0.005g (as listed in model table below) |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 300mm x 210mm stainless steel pan |
| Display: | Three panel 15mm LCD with green backlight |
| Keyboard: | Splash resistant colour-coded keyboard with numeric data entry |
| Modes: | Weighing, counting |
| Units: | Kilogram, pound |
| Connectivity: | RS232 interface |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 5-year Adam Equipment Warranty |
| Options (POA): |
|
