Description

Adam Equipment Highland with Internal Calibration
Intelligent weighing design delivers features you want at best value pricing. What stands the Adam Highland HCB apart from its competitors in this class of instrument is the Adam Equipment Highland HCB HandiCal internal calibration system, which permits the operator to calibrate the scale without the need for external test weights. No need to purchase optional draft-shield either as the model range is supplied standard with draftshields; USB and RS232 also supplied as standard.
| Capacity: | Available in capacities up to 6000g |
| Resolution: | Available in resolutions down to 0.001g |
| Calibration: | Internal calibration supplied as standard |
| Pan Size: | As listed in model table |
| Display Type: | 18mm LCD with blue backlight |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample sizes), percentage, accumulation |
| Weight Units: | Gram, pound, ounce, carat, troy ounce, penny weight, grain |
| Draft Shield | Supplied standard across model range |
| Connectivity: | RS232 and USB interface for connectivity to external devices |
| Construction: | ABS housing with stainless steel weigh pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included) or internal rechargeable SLA battery (included) |
| Warranty: | 3-year Adam Equipment warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
| Model | Scale Capacity | Resolution | Pan Size |
| Adam HCB123 | 120g | 0.001g | 120mm Round |
| Adam HCB153 | 150g | 0.005g | 120mm Round |
| Adam HCB302 | 300g | 0.01g | 120mm Round |
| Adam HCB602H | 600g | 0.01g | 120mm Round |
| Adam HCB1002 | 1000g | 0.01g | 120mm Round |
| Adam HCB2202 | 2200g | 0.01g | 120mm Round |
| Adam HCB602 | 600g | 0.02g | 120mm Round |
| Adam HCB1502 | 1500g | 0.05g | 120mm Round |
| Adam HCB3001 | 3000g | 0.1g | 120mm Round |
| Adam HCB6001 | 6000g | 0.1g | 145mm Round |
Video
