Description

Ohaus Adventurer AX Class 1 Analytical Balance
High performance analytical balance delivers accurate weight to 0.1mg and is suitable for most analytical applications ranging from chemists and compounding pharmacies to university research applications. Incorporating a full colour graphical touchscreen the Ohaus Adventurer AX includes multiple weighing modes and applications, ranging from straight weighing to formulation and density determination. One of the best analytical scales in Australia, the Ohaus Adventurer AX is an NMI Approved Class 1 Analytical Balance.
Features include:
- Ohaus' AutoCal internal calibration
- 9 weighing modes and applications
- Full colour WQVGA graphic touchscreen
- Space saving split door draft shield
- RS232 and USB interface connectivity
- User-selectable environment settings
- Integral weigh below hook
- Up front illuminated level bubble
- Adjustable skid resistant levelling feet
- Software overload/underload indicators
- Software lockout menu
- Selectable operating language
- Built-in anti-theft security bracket
Why buy Ohaus Adventurer AX Class 1 Balance from The Scale Shop?
As the holder of Servicing Licence SL-0323 issued by the National Measurement Institute, The Scale Shop is licensed to verify weighing scales in use for trade. Our licensed verifier will calibrate, test and verify your scales in accordance with the National Measurement Act 1960 and provide you with a Certificate of Verification for your trade measurement compliance records. Our price includes trade verification.
| Ohaus Adventurer AX Class 1 Specifications | |
| NMI Approval | 6/4C/292 |
| Capacity: | Available in weight capacities up to 320g |
| Readability: | 0.1mg with trade verified increments of 1mg |
| Repeatability: | ±0.1mg |
| Linearity: | ±0.2mg |
| Calibration: | AutoCal Internal calibration |
| Stabilisation: | 3 second stabilisation time |
| Pan Size: | 90mm diameter stainless steel pan |
| Display: | 109mm Full-color WQVGA graphic touchscreen with user controlled brightness |
| Keyboard: | Graphical touchscreen operation with six mechanical buttons |
| Draft Shield: | Glass draft shield with three sliding doors |
| Modes: | Weighing, counting, percentage, check weighing, dynamic, formulation, density determination, totalisation, display hold |
| Units: | Milligram, gram, carat |
| Connectivity: | RS232 and USB interface with GLP/GMP data output |
| Construction: | Metal base housing with ABS upper housing |
| Power Supply: | AC adaptor (included) |
| Warranty: | 3-year Ohaus Australia warranty |
