Description

Ohaus Adventurer AX224
High performance analytical balance delivers accurate weight to 0.1mg and is suitable for most analytical applications ranging from chemists and compounding pharmacies to university research applications. Incorporating a full colour graphical touchscreen the Ohaus Adventurer AX includes multiple weighing modes and applications, ranging from straight weighing to formulation and density determination. One of the best analytical scales in Australia, the Ohaus Adventurer AX224 is also available as an NMI Approved Class 1 Analytical Balance.
Features include:
- Ohaus' AutoCal internal calibration
- 9 weighing modes and applications
- Full colour WQVGA graphic touchscreen
- Space saving split door draft shield
- RS232 and USB interface connectivity
- User-selectable environment settings
- Integral weigh below hook
- Up front illuminated level bubble
- Adjustable skid resistant levelling feet
- Software overload/underload indicators
- Software lockout menu
- Selectable operating language
- Built-in anti-theft security bracket
Why buy Ohaus AX224 from The Scale Shop?
Whilst price is an important consideration, reliance upon factory calibration is full of uncertainties. Our price includes professional calibration of the balance prior to dispatch using NMI Verified Class E2 masses. The Scale Shop includes a free Class E2 100g stainless steel calibration weight for regular in-house calibration checks.
| Ohaus Adventurer AX224 Specifications | |
| Capacity: | 220g |
| Readability: | 0.1mg |
| Repeatability: | ±0.1mg |
| Linearity: | ±0.2mg |
| Calibration: | AutoCal Internal calibration |
| Stabilisation: | 3 second stabilisation time |
| Pan Size: | 90mm diameter stainless steel pan |
| Display: | 109mm Full-color WQVGA graphic touchscreen with user controlled brightness |
| Keyboard: | Graphical touchscreen operation with six mechanical buttons |
| Draft Shield: | Glass draft shield with three sliding doors |
| Modes: | Weighing, counting, percentage, check weighing, dynamic, formulation, density determination, totalisation, display hold |
| Units: | Milligram, gram, newton, ounce, penny weight, grain, carat, troy ounce |
| Connectivity: | RS232 and USB interface with GLP/GMP data output |
| Construction: | Metal base housing with ABS upper housing |
| Power Supply: | AC adaptor (included) |
| Warranty: | 3-year Ohaus Australia warranty |
