Description

Ohaus Ranger RC31 Counting Scales
Need accurate counting scales capable of counting everything from small washers to large bolts, without spending a fortune? With impressive 1:1,500,000 internal resolution, the Ohaus Ranger RC31 can accurately count most light items, ensuring precise results, across a broad spectrum of samples and weight. When it comes to user operation; grab a handful of items, place them onto the scale, enter the sample number via the numeric keyboard and your away, it's as simple as that.
Features include:
- 1:1,500,000 internal counting resolution
- 3 panel LCD shows weight, unit weight, total count
- Numeric keyboard for random sample size entry
- Software refines piece weight as more pieces added
- 30 item library stores commonly counted items
- Integrated carrying handles for added portability
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
- Weigh below hook for density and specific gravity weighing
- Internal rechargeable battery for portable counting
- RS232 interface for connectivity to external devices
Why buy Ohaus Ranger RC31 Counting Scales from The Scale Shop?
Whilst price is an important consideration, this should not come at the expense of ensuring the Ohaus Ranger RC31 counting scale is calibrated and tested for accuracy in Australia, by qualified service technicians prior to dispatch. Our professional calibration services are worth the extra few dollars. Scale calibration reports are available on request at no additional cost.
| Ohaus RC31 Counting Scale Specifications | |
| Capacity: | Available in weight capacities up to 30kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.1g |
| Resolution: | 1:1,500,000 internal count resolution |
| Piece Weight: | Capable of detecting piece weights down to 0.005g (as listed in model table below) |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 300mm x 210mm stainless steel pan |
| Display: | Three panel 26mm LCD with white backlight |
| Keyboard: | Splash resistant keyboard with numeric data entry |
| Modes: | Weighing, counting |
| Units: | Kilogram, pound |
| Connectivity: | RS232 interface |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | 240VAC, internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Warranty |
| Options (POA): |
|
