Description

Ohaus Scout STX Precision Scales
Incorporating an intuitive 109mm color VGA touchscreen, the Ohaus Scout STX accurate digital scale is suitable for scientific weighing use, both in the laboratory or out in the field. Compact and portable, the Scout STX is packed with a host of built-in applications ranging from counting to density determination. Scales with weighing capacity up to 620g are supplied with free, precision stainless steel calibration weight. Best choice for university research, chemists and pharmacies where advanced applications are required.
| Model: | Ohaus Scout STX |
| Capacity: | Available in capacities up to 2200g |
| Resolution: | Available in resolutions down to 0.001g |
| Pan Size: | As listed in model table |
| Display Type: | 109mm full color VGA touchscreen display with user controlled brightness |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample sizes), percentage, check weighing, dynamic, totalisation, display hold, density determination |
| Weight Units: | Milligram, gram, kilogram, ounce, pound, carat, troy ounce, grain newton |
| Draft Shield: | Supplied standard on STX123, STX223 |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), 4'AA' batteries (not included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
| Model | Scale Capacity | Resolution | Pan Size |
| Ohaus STX123 | 120g | 0.001g | 93mm Round |
| Ohaus STX223 | 220g | 0.001g | 93mm Round |
| Ohaus STX222 | 220g | 0.01g | 120mm Round |
| Ohaus STX422 | 420g | 0.01g | 120mm Round |
| Ohaus STX622 | 620g | 0.01g | 120mm Round |
| Ohaus STX1202 | 1200g | 0.01g | 170mm x 140mm |
| Ohaus STX2202 | 2200g | 0.01g | 170mm x 140mm |
Video
1 Review
-
Ohaus Scout STX
Fantastic scale, perfect readings every time. What a difference it makes to your workflow when you can trust your equipment’s readings 100%.
