Description

Ohaus Valor 4000 Trade Verified Waterproof Scales*
Tired of wasting money buying cheap trade verified scales that just don't seem to stand up to the rigours of industrial scales use. For just a few dollars more, you can purchase one of the best trade verified scales on the market today. Constructed from durable ABS plastic rated to IP-X8, the Ohaus Valor 4000 is suitable for use in the harshest of environments. Incorporating front and rear display with IR touch less operation, Valor 4000 scales can be used from both sides of the bench, reducing the number of scales required in commercial kitchens.
Why buy your Ohaus Valor 4000 from The Scale Shop?
A quick Google search for the Ohaus Valor 4000 scale might return a wide range of pricing and whilst the cheapest prices might be enticing, it might not be the best option in the long run. Whilst the scale itself might be the same, not all pricing includes Australian based calibration and testing prior to dispatch. The Scale Shop price includes calibration and compliance testing using traceable standards of mass, which supports HACCP compliance.
| NMI Approval: | 6/4C/283 (Trade Verification required as condition of NMI Approval) |
| Capacity: | Available in capacities to 15kg |
| Resolution: | Available in resolutions to 0.2g |
| Pan Size: | 180mm x 242mm |
| Scale Modes: | Weighing, percentage, check weighing, accumulation |
| Weight Units: | Kilogram, gram |
| Display Type: | Front and rear 20mm red LED display |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan, optional stainless steel top housing available |
| Power Supply: | AC adaptor (included), internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Model | Scale Capacity | Trade Approved Resolution | Non-Trade Resolution |
| Ohaus V41PWE1501T | 1.5kg | 0.5g | 0.2g |
| Ohaus V41PWE3T | 3kg | 1g | 0.5g |
| Ohaus V41PWE6T | 6kg | 2g | 1g |
| Ohaus V41PWE15T | 15kg | 5g | 2g |
Video
1 Review
-
Ohaus valor 4000
Great waterproof scale, we use it when canning our beer so need a reliable waterproof scale.
