Description

Ohaus Valor 7000 Commercial Kitchen Scales
Designed with the food industry in mind, the Ohaus Valor 7000 food scale delivers precision weighing to the professional chef, restaurant owner or commercial food manufacturer. Built from durable ABS plastic with stainless steel weight pan, the Ohaus Valor 7000 supports HACCP system certification. A bonus feature of the Ohaus Valor 7000 is its IR touchless sensor operation, which assists in the reduction of cross-contamination risks associated with contaminated keyboard use.
Features include:
- Food safe design supports HACCP compliance
- Front and rear IR sensors for hands free operation
- Front and rear backlight LCD weight displays
- Programmable 3 LED check weight indicators
- 210 hour internal rechargeable SLA battery
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
- Integrated carry handles for safe movement
Why buy Ohaus Valor 7000 Scales from The Scale Shop?
A quick Google search for the Ohaus Valor 7000 scale might return a wide range of pricing and whilst the cheapest prices might be enticing, it might not be the best option in the long run. Whilst the scale itself might be the same, not all pricing includes Australian based calibration and testing prior to dispatch. The Scale Shop price includes calibration and compliance testing using traceable standards of mass, which supports HACCP compliance.
| Ohaus Valor 7000 Specifications | |
| Capacity: | Available in weight capacities up to 30kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.1g |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 300mm x 225mm stainless steel pan |
| Display: | Front: 40mm LCD with white backlight. Rear: 26 mm LCD with white backlight |
| Keyboard: | Splash resistant keyboard with IR sensor operation |
| Modes: | Weighing, percentage, check weighing, comparator |
| Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Connectivity: | RS232 interface |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | 240VAC, internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Warranty |
| Options (POA): |
|
