Description

Ohaus Valor 7000 Commercial Kitchen Scales
Designed with the food industry in mind, the Ohaus Valor 7000 food scale delivers precision weighing to the professional chef, restaurant owner or commercial food manufacturer. Built from durable ABS plastic with stainless steel weight pan, the Ohaus Valor 7000 supports HACCP system certification. A bonus feature of the Ohaus Valor 7000 is its IR touchless sensor operation, which assists in the reduction of cross-contamination risks associated with contaminated keyboard use.
Why buy your Ohaus Valor 7000 from The Scale Shop?
A quick Google search for the Ohaus Valor 7000 scale might return a wide range of pricing and whilst the cheapest prices might be enticing, it might not be the best option in the long run. Whilst the scale itself might be the same, not all pricing includes Australian based calibration and testing prior to dispatch. The Scale Shop price includes calibration and compliance testing using traceable standards of mass, which supports HACCP compliance.
| Capacity: | Available in capacities to 30kg |
| Resolution: | Available in resolutions to 0.1g |
| Pan Size: | 300mm x 225mm |
| Scale Modes: | Weighing, percentage, check weighing, comparator |
| Weight Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Display Type: | Front: 40mm LCD with white backlight, Rear: 26mm LCD with white backlight |
| Connectivity: | RS232 interface for connectivity to external devices |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | 240VAC, internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options: |
|
| Model | Scale Capacity | Resolution |
| Ohaus V71P1502 | 1.5kg | 0.05g |
| Ohaus V71P3 | 3kg | 0.1g |
| Ohaus V71P6 | 6kg | 0.2g |
| Ohaus V71P15 | 15kg | 0.5g |
| Ohaus V71P30 | 30kg | 1g |
