Description

A&D SJ-WP Trade Approved Waterproof Scales*
With food processors required to implement stringent cleaning and hygiene safe controls, scales must not only be able to endure tough usage, scales must be able to survive rigorous cleaning and sanitising procedures. With its superior IP-67 rated wash and soak design, the A&D SJ-WP food scale is suitable for use in fish, poultry or meat processing facilities. Being NMI Trade Approved, once verified the A&D SJ-WP is suitable for most trade measurement applications.
Why buy trade verified scales from The Scale Shop?
As the holder of Servicing Licence SL-0323 issued by the National Measurement Institute, The Scale Shop is licensed to verify weighing scales in use for trade. Our licensed verifier will calibrate, test and verify your scales in accordance with the National Measurement Act 1960 and provide you with a Certificate of Verification for your trade measurement compliance records
| NMI Approval: | 6/4C/312 (Trade Verification required as condition of NMI Approval) |
| Capacity: | 15kg dual range |
| Resolution: | 2g up to 6kg, 5g up to 15kg |
| Pan Size: | 232mm x 192mm |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample sizes), comparator |
| Weight Units: | Kilogram, gram |
| Display Type: | 26mm LCD with blue backlight |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | 6'D' batteries (included) |
| Warranty: | 1-year A&D Australasia warranty |
| Features: |
|
