Description

A&D SJ1000N Trade Verified Scales
Budget price NMI Approved digital scales suitable for trade measurement applications. Need to meet your legal obligations under the National Measurement Act but don't want to spend a fortune? A&D SJ-Series digital scales meets the bill; they are NMI Approved for trade use and won't cost you the earth. Popular scale of choice for home businesses and small food factories who pre-package articles for retail sale. At our prices, why would you risk being prosecuted. Not sure of your trade measurement requirements? Call us now 1300 335 727.
Why buy trade verified scales from The Scale Shop?
As the holder of Servicing Licence SL-0323 issued by the National Measurement Institute, The Scale Shop is licensed to verify weighing scales in use for trade. Our licensed verifier will calibrate, test and verify your scales in accordance with the National Measurement Act 1960 and provide you with a Certificate of Verification for your trade measurement compliance records
| NMI Approval: | 6/4C/278 (Trade Verification required as condition of NMI Approval) |
| Capacity: | 1kg |
| Resolution: | 1g |
| Pan Size: | 230mm x 190mm |
| Scale Modes: | Weigh only scales |
| Weight Units: | Kilogram, gram |
| Display Type: | 25mm high-contrast LCD display |
| Construction: | ABS housing with stainless steel weigh pan |
| Power Supply: | AC Adaptor (included), 4'D' batteries (not included) |
| Warranty: | 1-year A&D Australasia warranty |
| Features: |
|
