Description

Adam Equipment CPW Plus 200 Platform Scales
With three platform sizes available, the Adam Equipment CPW Plus can be used for weighing applications, ranging from bench scales and floor scales, to veterinary scales for weighing live animals; the applications are endless. Constructed from painted mild steel tube with stainless pan, the digital scale indicator is connected via flexible extension load cell cable for simple weighing of large boxes. Best scales for general purpose weighing applications across a variety of industries. The Scale Shop ships the Adam Equipment CPW Plus scale Australia wide.
Why buy your Adam Equipment CPW Plus 200 from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Adam Equipment CPW scale to ensure it operates within Adam Equipment specification. In the unlikely event that the scale is damaged in freight, The Scale Shop will arrange for the return and replacement of the damaged scale at our cost.
| Capacity: | 200kg |
| Resolution: | 50g |
| Platform Size: | 300mm x 300mm |
| Scale Modes: | Weighing, dynamic, animal weighing, display hold |
| Weight Units: | Kilogram, pound |
| Display Type: | 22mm LCD with green backlight |
| Connectivity: | RS232 interface for connectivity to external devices |
| Construction: | Indicator: Aluminium housing - Platform: painted steel frame with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor with internal rechargeable SLA battery |
| Warranty: | 3-year Adam Equipment warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
Video
