Description

Adam Equipment LBX Commercial Kitchen Scales
Designed to withstand robust use, the Adam Equipment LBX delivers exceptional performance at realistic prices. Fast becoming popular scales of choice for commercial kitchens and restaurants, the Adam Equipment LBX is backed with an industry leading 3-year warranty. Incorporating an internal 240-hour rechargeable battery, along with features including dedicated units key and checkweigh indicators, Adam Equipment LBX digital scales have been designed to be valuable tools of the food industry trade.
Features include:
- Robust construction suitable for tough factory use
- Large 25mm high weight display with backlight
- Programmable check weighing LED's for target weighing
- Dedicated 'units' key for fast switching between metric and imperial
- Operates up to 240 hours on single battery charge
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
Why buy Adam Equipment LBX Scales from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Adam Equipment LBX scale to ensure it operates within Adam Equipment specifications. In the unlikely event that the scale is damaged in freight, The Scale Shop will arrange for the return and replacement of the damaged scale at our cost.
| Adam Equipment LBX Specifications | |
| Capacity: | Available in capacities up to 30kg |
| Readability: | Available in readabilities down to 0.5g |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 245mm x 180mm stainless steel pan |
| Display: | 24mm LCD with white backlight |
| Keyboard: | Splash resistant colour-coded keyboard |
| Modes: | Weighing, percentage, display hold, check weighing, counting |
| Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), 240-hour internal rechargeable SLA battery (included) |
| Warranty: | 3-year Adam Equipment Warranty |
| Options (POA): |
|
