Description

Ohaus Defender 2000 D24PE150FL Platform Scales
Light industrial platform scales suitable for most general purpose applications. Constructed from durable painted mild steel tube with stainless steel pan, connected to dual power scale indicator, with high-intensity red LED display, the Ohaus Defender 2000 platform is one of our popular freight scales. The Ohaus Defender 2000 has proven its reliability over time. For improved readability, we can calibrate and dispatch the Ohaus Defender 2000 in high resolution mode on request.
Why buy your Ohaus Defender 2000 from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Ohaus Defender 2000 platform scales to ensure it operates within Ohaus specifications. In the unlikely event that the scale is damaged in freight, The Scale Shop will arrange for the return and replacement of the damaged scale at our cost.
| Capacity: | 150kg |
| Resolution: | 20g |
| Platform Size: | 500mm x 400mm |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample size), accumulation |
| Weight Units: | Kilogram, gram, pound |
| Display Type: | 20mm red LED weight display |
| Construction: | Indicator: ABS plastic - Platform: painted mild steel tube frame with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
