Description

Ohaus Navigator NV2202 Scales for Schools
Great value accurate scales. Designed and built by Ohaus Scale, the Ohaus Navigator NV delivers high performance, function and reliability on a budget. Infrared sensor operation minimises cross contamination risks, by eliminating the need for the operator to physically touch the scale when performing routine tasks, such as zeroing or taring the scales. Available in accurate weight readings to 0.001g, the Ohaus Navigator NV is suitable for use in the home, school science classroom or industrial scales application.
| Capacity: | 2200g |
| Resolution: | 0.01g |
| Pan Size: | 190mm x 144mm |
| Display Type: | 20mm LCD with blue backlight |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample sizes), percentage, check weighing |
| Weight Units: | Kilogram, gram, newton, ounce, pound, troy ounce, carat, grain |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | AC adaptor (included), 4'C' batteries (not included), internal rechargeable SLA battery (optional) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
Video
