Description

Ohaus R31P15 High Resolution Gram Scales
Looking for high-resolution scales designed for portable scales use at best pricing? The Ohaus Ranger 3000 series of precision scales fit the bill. With impressive 1:30,000 resolution capable of delivering precision weight to 0.05g, and available in capacities to 30kg, the Ohaus Ranger R31 is suitable for applications ranging from soil sampling in remote locations, to counting nuts or bolts in hardware stores. The Ranger 3000 delivers on both performance and price, proving itself suitable for most industrial scales applications.
Why buy your Ohaus Ranger R31 from The Scale Shop?
A quick Google search for the Ohaus Ranger R31 scale might return a wide range of pricing and whilst the cheapest prices might be enticing, it might not be the best option in the long run. Whilst the scale itself might be the same, not all pricing includes Australian based calibration and testing prior to dispatch. The Scale Shop price includes calibration and compliance testing. The Scale Shop competes on service, not price.
| Capacity: | 15kg |
| Resolution: | 0.5g |
| Pan Size: | 300mm x 225mm |
| Scale Modes: | Weighing, counting (fixed sample sizes), accumulation, percentage, dynamic, peak-hold |
| Weight Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Display Type: | 40mm LCD with white backlight |
| Connectivity: | RS232 interface for connectivity to external devices |
| Construction: | ABS housing with stainless steel weigh pan |
| Power Supply: | 240VAC, internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
