Description

Ohaus RC31P6 Scales for Counting Small Pins to Large Bolts
Need accurate counting scales capable of counting everything from small washers to large bolts, without spending a fortune? With impressive 1:1,500,000 internal resolution, the Ohaus Ranger RC31 can accurately count most light items, ensuring precise results, across a broad spectrum of samples and weight. When it comes to user operation; grab a handful of items, place them onto the scale, enter the sample number via the numeric keyboard and your away, it's as simple as that.
Why buy Ohaus Ranger RC31P6 from The Scale Shop
Whilst price is an important consideration, this should not come at the expense of ensuring the Ohaus Ranger RC31 counting scale is calibrated and compliance tested in Australia prior to dispatch. Our professional calibration services are worth the extra few dollars you might save if you purchase the scale from a drop shipper, who sells anything and everything to make a dollar. The choice is yours, best price or best service.
| Capacity: | 6kg |
| Resolution: | 0.2g |
| Piece Weight: | Capable of detecting piece weights down to 0.01g |
| Pan Size: | 300mm x 225mm |
| Scale Modes: | Weighing, counting, accumulation |
| Weight Units: | Kilogram, gram, ounce, pound, troy ounce, penny weight |
| Display Type: | Three-panel 26mm LCD with white backlight |
| Connectivity: | RS232 interface for connectivity to external devices |
| Construction: | ABS housing with stainless steel weigh pan |
| Power Supply: | 240VAC, internal SLA rechargeable battery (included) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Australia warranty |
| Features: |
|
| Options (POA): |
|
