Description

Ohaus Valor 1000 V12P6 Commercial Scales
Need commercial grade weight scales without spending a small fortune? Designed for portable weighing use, the Ohaus Valor 1000 is the ideal choice for food, catering, bakery or restaurant kitchen applications, where accurate weights are a must have at budget prices. User-selectable weight unit allows the operator to switch between both metric and imperial weights. One of our most popular digital scales, you would be hard pressed to find better value-for-money perfomance, backed with an Ohaus Australia 12-month manufacturer's warranty.
Features include:
- Food safe design supports HACCP compliance
- Large 25mm high weight display with backlight
- Simple to use intuitive two button operation
- Operates up to 1500 hours on single set of batteries
- Spirit level bubble with adjustable skid resistant feet
- Integrated carry handles for safe movement
Why buy Ohaus Valor 1000 V12P6 Scales from The Scale Shop?
It is important to note scales will only weigh as accurate as their calibration. Prior to dispatch, our professional service technicians will calibrate and compliance test your Ohaus Valor 1000 scale, to ensure it operates within Ohaus specifications. A free scales calibration report is available on request. In the unlikely event that the scale is damaged in freight, we will arrange for replacement of the damaged scale at our cost.
| Ohaus Valor 1000 V12P6 Specifications | |
| Capacity: | 6kg |
| Readability: | 1g |
| Calibration: | External calibration with weights (not supplied) |
| Pan Size: | 245mm x 190mm stainless steel pan |
| Display: | 25mm LCD with blue backlight |
| Keyboard: | Splash resistant dual button keyboard |
| Modes: | Weigh only scales |
| Units: | Kilogram, gram, ounce, pound |
| Construction: | ABS housing with stainless steel pan |
| Power Supply: | 4'D' batteries (included), 12VDC adaptor (optional), internal rechargeable SLA battery (optional) |
| Warranty: | 1-year Ohaus Warranty |
| Options (POA): |
|
